Blogujeme

Thajsko: země mnoha skvělých možností

Thajsko je zemí, ve které si každý člověk najde přesně to pravé pro sebe. Jsou zde totiž krásná města, ve kterých se vyplatí alespoň na chvíli zůstat, rozmanitá příroda, velmi chutné jídlo a prvotřídní pláže.

08. 06. 2022
Gastrotoulky

Země má také poměrně zajímavou historii. Rozhodně odtud tedy nebudete odjíždět bez zážitků, protože si jich pro vás Thajsko chystá opravdu spoustu.

Základní informace

Thajsko je zemí jihovýchodní Asie v Thajském zálivu. Od 13. století zde byla zakládána různá thajská království, která se často dostávala do konfliktu se sousedními barmskými a kambodžskými mocnostmi. Ve druhé světové válce bylo Thajsko okupováno Japonci a většinu jeho četných poválečných vlád ovládala armáda. Hlavním a zároveň největším thajským městem je Bangkok, jehož bujarý život byl rovněž námětem několika hollywoodských filmů.

Kultura

Kultura v Thajsku je směsí silných indických vlivů, čínských tradic a prvků, které jsou jedinečně thajské. Se svou rozmanitou geografií, přátelskými lidmi a úžasnou scenérií je „Země tisíce úsměvů“, jak jí bývá přezdíváno, destinací, kterou zkrátka musíte vidět.

Velká část thajské kultury pochází od etnických Thajců. Jedním z nejdůležitějších vlivů na kulturu v Thajsku je buddhismus. Mnoho tradic a přesvědčení lidí v Thajsku pochází přímo z buddhistických principů. Hinduismus také významně přispěl k thajské kultuře a úzké vazby mezi Thajskem a Indií lze vidět jak v umění, tak i literatuře a mnoha místních zvycích.

Etiketa je v Thajsku nesmírně důležitá. V celé zemi jsou nejdůležitějšími hodnotami, kterých se Thajci drží, respekt, sebekontrola a nekonfliktní přístup. Ztráta tváře projevem hněvu nebo lhaním je pro Thajce zdrojem velké hanby.

Co zde navštívit

Prvním místem, které musíte určitě navštívit, je právě hlavní město Bangkok. Hlavní město Thajska je rychlé a rušné město s více než osmi miliony obyvatel. Bangkok, známý pro svou kosmopolitní atmosféru a pulzující pouliční život, je také skvělou branou k nejlepším chrámům a palácům v zemi.

Opakem Bangkoku je Chiang Mai. Chiang Mai, zahalený v mlžných horách, je jednou z nejlepších destinací v Thajsku pro cestovatele, kteří chtějí vidět opačnou stranu země – je to město starověkých staveb, hustých tropických deštných pralesů a horských túr. Dobrým způsobem, jak vidět divokou stranu Chiang Mai, je vydat se do národního parku Doi Inthanon, který je součástí himálajského pohoří a který je „domovem“ odlehlých vesnic a úžasných vyhlídek.

Místní kuchyně

Od exploze cestovního ruchu do Thajska v 80. letech 20. století si thajské jídlo vytvořilo oporu jako jedna z předních světových škol kulinářského umění.

Vyzkoušejte třeba thajské kuřecí satay. Proužky kuřecího nebo hovězího masa se marinují ve speciální thajské pastě, následně se napíchnou a grilují nebo opékají. Obvykle se podávají s domácí arašídovou omáčkou, která zajistí nezapomenutelnou chuť.

Zajímavá je také Tom Yum polévka s kokosovým mlékem. Polévka je místním životabudičem, který umí „vyléčit“ i jakékoli bolístky a udělá vám radost a povzbudí.

Zajímavosti

1. Thajsko je jedinou zemí jihovýchodní Asie, která nebyla nikdy kolonizována evropskou zemí.
2. Bývaly doby, kdy se všichni mladí muži v Thajsku do 20 let (včetně královské rodiny) museli stát buddhistickými mnichy.
3. V Thajsku je asi 35 000 chrámů.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021