Blogujeme

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

První zemí, kterou odstartujeme naše (gastro) putování, bude Španělsko. Hned na začátku se tak dostáváme do jednoho z nejzajímavějších států Evropy, který skýtá mnohá překvapení.

30. 04. 2021
Gastrotoulky

Španělsko je jednou z mnoha oblíbených evropských destinací, kam se ročně vydávají tisíce Čechů. Je známé nejen pro své moře, za kterým se jezdí asi nejčastěji, ale také pro svou vytříbenou gastronomii a hezké kulturní zvyky.

Základní informace

Španělsko zaujímá značnou část západní Evropy, jeho největšími sousedy jsou Francie a Portugalsko. Oblíbenou destinací, která také patří Španělskému království, jsou Kanárské ostrovy.

Hlavou státu je zde, podobně jako je tomu v Anglii, král. Od roku 1986 je Španělsko součástí Evropské unie, od 1. ledna 2002 je zde pak zavedeno euro coby hlavní měna, která vystřídala původní španělskou pesetu.

Rozlohou je Španělsko 51. největší zemí na světě a činí bezmála 505 tisíc kilometrů čtverečních, sídlí zde téměř 49 milionů obyvatel.

Kultura

Na kulturu zde mělo velký vliv zejména katolictví. Velmi se zde také mísí cikánská kultura, která je asi nejvíce patrná v hudební kultuře flamenco. Domovinou flamenca je Andalusie na jihu Španělska, tanec zde s sebou přinesli v 15. století Romové z Indie, kteří na své cestě procházeli také Pákistánem a Egyptem.

Velkou oblibu zde také zažívají býčí zápasy corrida, hlavními „aktéry“ jsou zde býk a toreador, který býka dráždí plátnem červené či jiné výrazné barvy (např. růžové). Pro pobavení lidí jsou také do býka zabodávána kopí, na samotném konci představení je býk usmrcen mečem. I z těchto důvodů jsou dnes býčí zápasy považovány za velmi kontroverzní a postupně jsou po území Španělska zakazovány.

A pokud jste fanoušky hudby, určitě vám bude něco říkat jméno Enrique Iglesias – španělský popový zpěvák.

Co zde navštívit

Pokud se už chystáte na poznávání španělských krás, neměli byste vynechat chrám Sagrada Família v Barceloně, za kterým stojí architekt Antonio Gaudí. Na stavbě dodnes probíhají četné úpravy a rekonstrukce, oficiálního kompletního dokončení bychom se měli dočkat v roce 2026.

Za zmínku však také stojí takové monumenty, jakými jsou klášter El Escorial nebo park Güell, který se nachází nad Barcelonou. Architekt Gaudí jej původně navrhl jako zahradní město. Projekt byl dokončen v roce 1914.

Místní kuchyně

Místní gastronomie je ovlivněna mnoha národnostmi. Každý region této země má své typické jídlo. Nejvíce se zde však využívají mořské plody, ryby, luštěniny a dušené maso.

S postupným dovozem nových plodin do Evropy se dostávají i do Španělska. Jedná se zejména o papriky, rajčata, brambory a kakaové boby.

A pokud si chcete pochutnat na místních specialitách, určitě ochutnejte polévku gazpacho, paellu, proslulé klobásky chorizo nebo sušená šunka jamón serrano.

Zajímavosti

1. I přes to, že je Barcelona prakticky nejoblíbenějším městem Španělska, se nejedná o hlavní město – tím je Madrid.

2. V Katalánsku byste se na býčí zápasy nedostali, jsou zde totiž zakázány.

3. U Čechů je Španělsko jednou z nejvíce oblíbených destinací, zejména pak kvůli moři.

Další články

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021

Pojďte svými nápady inspirovat nejen nás, ale i ostatní!
Inspirace

Pojďte svými nápady inspirovat nejen nás, ale i ostatní!

06. 05. 2021